FORDÍTOTT LAPOSTETŐ – OPTIMÁLIS MEGOLDÁS A MODERN ÉPÍTÉSZETBEN

A lapostető népszerű és bevált megoldás az összes olyan építési beruházásnál, ahol a területrendezési tervek lehetőséget biztosítanak erre. Legyen szó lakó-, kereskedelmi vagy ipari épületekről, a lapostető formájában létrehozott plusz hasznosítható terület mindig üdvözlendő.

A fordított lapostető rendszer a tetők egy speciális fajtája, amely rétegrendjének köszönhetően hatékonyabb és hosszabb élettartamú. Ennél a típusnál a víz- és hőszigetelés rétegei fordított sorrendben kerülnek beépítésre, a vízszigetelő membrán a hőszigetelés alá kerül, ami megvédi azt a mechanikai sérülésektől (pl.: jégeső), a hőmérséklet-ingadozásoktól és az UV-sugaraktól.

A FORDÍTOTT LAPOSTETŐ ELŐNYEI

Miért válassza a fordított lapostetőt?

A hagyományos lapostetőkkel összehasonlítva a fordított lapostetők legfontosabb jellemzője, és egyben fő előnye a rétegek sorrendje. A fordított rétegrendű felépítés egyrészt meghosszabbítja a tető élettartamát, valamint kiváló alapot biztosít a különböző végső burkolati rétegek számára, köszönhetően a tartós, víz- és nedvességálló XPS lapoknak.

Rendeltetési céljuk szerint megkülönböztetünk:

  • Nem járható tető
  • Járható tető
  • Zöldtető
  • Autóval járható tető

Az OPTIMO lapostető rendszer felépítése

Az OPTIMO tetők optimális rétegrendű lapostetők, amelyeknél a kívánt lejtés a nehéz lejtésbeton helyett a FIBRANxps lejtésképző táblákkal kerül kialakításra. 

A lapostetők, teraszok és erkélyek felújításának tervezésekor gyakran két fő problémával kell szembenéznünk: a szerkezet túlzott terhelése és a rendelkezésre álló beépítési magasság korlátozottsága. Mindkét probléma forrása általában a lejtésképző réteggel kapcsolatos, mivel hagyományosan a kívánt lejtés nehéz lejtésképző betonból készül. 

Az OPTIMO fordított rétegrendű rendszer kínálta előnyök:

Csökkenti a lapostető tömegét
Optimalizálja a lapostető szerkezeti vastagságát 
Javítja a lapostető hőhatékonyságát

CSÚCSMINŐSÉGŰ ANYAGOK

FIBRANxps INCLINE

A FIBRANxps INCLINE egy extrudált polisztirolból készült könnyű lejtésképző elem egyenes élképzéssel. Lapostetők lejtésképzésére és a csapadék hatékony elvezetésére használatos.

FIBRANskin SEAL

A fordított lapostető hatékonyságát jelentősen növeli a páraáteresztő és vízálló FIBRANskin SEAL membrán, amely felgyorsítja a víz elvezetését a tetőről. 

A FIBRANskin SEAL biztosítja, hogy az esővíz jelentős része a kivezető nyílás felé folyjon, és ne szivárogjon be a vízszigetelő rétegig.

FIBRANxps 300-L (400-L, 500-L, 700-L)

A FIBRANxps 300-L egy kiváló minőségű, extrudált polisztirolból készült hőszigetelő lemez, amely sima felülettel és lépcsős, "L" alakú élképzéssel rendelkezik, mely utóbbi segít megakadályozni a hőhidak kialakulását. Amellett, hogy hővédelmet nyújt a tetőnek, óvja a vízszigetelést is a külső mechanikai hatásoktól és a hőmérséklet-ingadozásoktól. 

MŰSZAKI TÁMOGATÁS

A FIBRAN technikusai várják jelentkezését

A FIBRAN csapata bármely aktuális kérdés és kihívás kapcsán biztosítja a szakavatott műszaki támogatást a gyors és hatékony megoldás érdekében, legyen szó technikai segítségnyújtásról, építési tanácsadásról, helyszíni támogatásról, vagy a lapostetők helyes kivitelezéséhez szükséges útmutatásról. 

További információkra lenne szüksége a projektjéhez?

Szakszerű csapatunk készséggel áll rendelkezésére bármely kérdésben.

További információkra lenne szüksége a projektjéhez?

Szakszerű csapatunk készséggel áll rendelkezésére bármely kérdésben.

GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK

1. Mi az optimális felépítés egy lapostetőnél?
Az OPTIMO rendszer kiváló megoldást jelent egy lapostető kialakítására, mivel egyesíti a hagyományos és a fordított lapostetők kínálta előnyöket. Az OPTIMO fordított szerkezetű járható lapostetővel plusz hasznosítható területet hozható létre, a rendszer általános rétegrendje a következő: teherhordó szerkezet, FIBRANxps INCLINE, vízszigetelés (a gyártó utasításai szerint beépítve), FIBRANxps 300-L, FIBRANskin SEAL, végül beton vagy kerámia burkolólapok távtartókon. Részletesebb leírást az alábbi linkre kattintva talál. Kulcsfontosságú kihangsúlyozni, hogy egy ilyen tető építésénél elengedhetetlen, hogy biztosított legyen a megfelelő vízelvezetés, amelyhez legalább 2.00%-os lejtés kialakítása szükséges.
2. Mennyi a hőszigetelés optimális vastagsága egy lapostetőnél?
A hőszigetelés vastagságát épületfizikai számítások alapján kell meghatározni mind az egyes szerkezeti egységekre, mind az egész épületre vonatkozóan. A folyamatban jelentős szerepet játszik az épület rendeltetése is. Lapostető építhető fűtetlen terek (például tároló, garázs, előtető) vagy fűtött épületek (például lakó- és kereskedelmi épületek, óvodák, iskolák, stb.) fölé egyaránt. Az előírások szerint a lapostetők megengedett hőátbocsátása 0.15 W/m²K, melynek eléréséhez körülbelül 24 cm FIBRANxps hőszigetelésre van szükség. Az energiatakarékosabb épületeknél a 30 cm-es, vagy akár ennél vastagabb szigetelés a javasolt.
3. Hol érhetőek el a fordított lapostetőkre vonatkozóan specifikációk, beleértve a DWG rajzokat és a telepítési útmutatókat?
A FIBRANxps INCLINE lejtésképző hőszigetelés részletes útmutatója elérhető honlapunkon a katalógusok menüpont alatt, a műszaki dokumentációk között pedig megtalálhatóak az egyes lapostető rendszerek keresztmetszeti rajzai is. A FIBRANxps INCLINE táblák telepítése általánosságban egy előre elkészített fektetési terv alapján történik, amelyet a FIBRAN műszaki csapata készít el a megküldött tervek szerinti méretek, a kifolyók pozíció és az esetleges magasságbeli beépítési korlátok alapján. A tetőterv már a projekt tervezési szakaszában elkészíthető, ezzel biztosítva a kifolyók és a lejtésirányok optimális kidolgozását a tényleges kivitelezés idejére.
4. Miért jobb a lejtésképző szigetelés, mint a lejtésképző beton?
A lejtősképző szigetelés használata számos előnnyel jár. A betonból készített lejtősképzéssel szemben (amely minimum 50 mm vastagságnál kezdődik) a precízen gyártott és lényegesen könnyebb INCLINE lemezek (20 mm-re csökkenthető a kezdővastagság) gyorsabb telepítést tesznek lehetővé, mivel nincs szükség száradási időre. Ezenkívül a szigetelés fektetési terve előre elkészíthető, ami nagyban leegyszerűsíti és tovább gyorsítja a folyamatot. Hőszigetelés lévén a lejtésképző lapok hozzájárulnak a tető hőhatékonyságához is, csökkentve ezzel a lapostető rendszer teljes vastagságát.
5. Milyen típusú FIBRANxps INCLINE lejtésképző táblák szerepelnek a kínálatban, és hogyan szerezhető be a kapcsolódó beépítési terv?
Egy lapostetőnek legalább 2.00%-os lejtéssel kell rendelkeznie. Bizonyos esetekben, amikor a tető adottságai nem engednek meg nagyobb dőlésszöget, vagy vastagabb rétegeket, akkor kisebb lejtés (pl. 1.67%) is elfogadható. A FIBRAN-nál egyedi lejtésszöggel rendelkező táblákat is tudunk gyártani konkrét projektkövetelmények alapján. Ezen kívül átfogó árajánlatot és részletes konszignációs terveket is biztosítunk a FIBRANxps INCLINE táblák beépítéséhez. A táblák megvásárlása esetén a fektetési tervet ingyenesen biztosítjuk.
6. Mi a helyes beépítési módja a FIBRANskin SEAL membránnak, illetve helyettesíthető-e vele a vízszigetelés?
A FIBRANskin SEAL egy páraáteresztő és vízálló membrán, amely segít gyorsabban elvezetni a vizet a fordított lapostetőkről. A FIBRANxps hőszigetelés és a tető felső fedőrétege (pl. kavics) közé kerül beépítésre, helyettesítve a geotextíliát vagy az építési filcet, de nem a tetőrendszer vízszigetelő rétegét. Kétrétegben telepített hőszigetelés esetén a membrán használata kötelező, az illesztéseknél átfedésben kell beépíteni. A gyors vízelvezetést biztosító FIBRANskin SEAL membrán használata hozzájárul a fordított lapostető hatékony hővédelméhez.
7. Miért fontos a parapetfal magassága?
A parapet magassága függ a lapostető felépítésétől és vastagságától, minden projektnél az egyedi adottságok szerint szükséges meghatározni. Kulcsfontosságú, hogy már a tervezési szakaszban döntsünk a lapostető rendeltetési céljáról (pl. nem járható, járható vagy zöldtető). Emellett a kifolyók elhelyezésének optimalizálásával minimálisra csökkenthető a parapetfal magassága. A helyes megoldás kidolgozása érdekében javasoljuk a FIBRAN műszaki csapatának a bevonását már a tervezőasztalnál.
8. Szükség van-e párazáró rétegre a fordított lapostetős rendszerben?
Fordított rétegrendű lapostető rendszerben általában nincs szükség párazáró rétegre. Különös figyelmet igényel azonban az OPTIMO fordított lapostető rendszer, ahol a kívánt lejtés a nehéz lejtésbeton helyett a FIBRANxps lejtésképző táblákkal kerül kialakításra. Az olyan esetekben, amikor a tetőfelület kiterjedt méretéből adódóan nagyobb a lejtésképző réteg vastagsága, ajánlatos épületfizikai számításokat végezni, hogy megakadályozzuk a páralecsapódást ebben a részben.
9. Hogyan kell egy lapostetőt, teraszt vagy erkélyt felújítani, ha korlátozott a rendelkezésre álló hely?
Minden felújítási munkát az egyedi adottságok szerint szükséges megtervezni. Általános szabály, hogy az összes réteget vissza kell bontani a teherhordó födémig. A lejtés kialakításához a FIBRANxps INCLINE hőszigetelő lapok használata a javasolt, amelyek nemcsak a vízelvezetést biztosítják, hanem az épület hőteljesítményét is javítják. Ezt követi a vízszigetelő réteg és a megfelelő vastagságú FIBRANxps 300-L hőszigetelés. Egy ilyen, fordított rétegrendű rendszer különféle fedőrétegek (kavicságy, zöldítés, járható felületek stb.) kialakítását teszi lehetővé.
10. Telepíthető-e a PVC vízszigetelő membrán közvetlenül az XPS táblákra?
A PVC vízszigetelés nem fektethető közvetlenül az XPS felületére, a hőszigetelő lemezekre először elválasztó réteg elhelyezése szükséges. Ennek hiányában a lágyító és a stabilizátor anyagok kiáramlása kémiai reakciókat eredményezhet, amely az XPS felületi lebomlásához vezethet. Bármely típusú vízszigetelésről is legyen szó, azt mindig a gyártó előírásai szerint kell telepíteni.

REFERENCIA PROJEKTEK

Pod Pekrsko Gorco lakónegyed (Szlovénia, Maribor)

Modern lakókomplexum, amely fenntartható építési megoldásokra és a minőségi városi életre összpontosít.

Infobip Campus (Horvátország, Zágráb)

Fejlett technológiai infrastruktúrával rendelkező campus épület.

Agora Tower Irodaház (Magyarország, Budapest)

Sokemeletes toronyház, amely számos minősítéssel rendelkezik, köztük BREEAM energiahatékonysági tanúsítvánnyal.

Banja Luka-i Egyetem - Építészeti, Építőmérnöki és Geodéziai Kar (Bosznia-Hercegovina, Banja Luka)

Alacsony energiaigényű intelligens épület, az egyetemi kar régi és új részeit egy "üvegkocka" kialakítású épületszakasz kapcsolja össze.